Cheapest nonperishable training food per gram of carbohydrate?

Then you should probably stick to the cheapest liquid carbs, e.g. sugar water.

I’m not too lazy to eat dates/figs/Haribo… Again, I am asking if anyone knows of any other cheap nonperishable foods you can just eat.

Whats the point if you aren’t doing 5 hour trainer rides (and even then you don’t need solids) and don’t need them on outdoor rides because of “the prevalence vending machines”?

Make a stack of jam sandwiches, stick them onto your bar ends, and be done with it. Cheap AF, too.

I’ve taken peanut butter sandwiches on 4-5 hour gravel rides. They worked pretty great as fuel. A little bit of fat and protein in the mix seemed to work well for good all day energy.

3 Likes

Legend Eddy B used to prescribe cheese & jam sandwiches. Same effect.

Please explain?

Take two pieces of bread and jam them together :wink:

8 Likes

I’m at a loss as to what you’re actually looking for. You ask for the cheapest fuel but then don’t want the cheapest powder or solid. Are you specifically asking “what’s the best snack in a vending machine”?

4 Likes

You could chop up oatmeal in a blender or food processor and mix it water until it you get a nice thick ‘shake’ of sorts. This is a bit easier than making porridge or gruel since you could process a whole bag of oats in one go and store the oat ‘flour’ indefinitely. Easy enough to flavour it in different ways too.

I think he’s confused by the “stick them onto your bar ends.”

must have di2 and the bar ends are unavailable? :joy:

Not sure if it’s the cheapest per g of carbs but I love Soreen malt loaf (https://www.soreen.com/products/original-malt-loaf/). Do you guys even have it in the US? It hits the spot, tastes nice, costs about £1 per loaf so pretty cheap. Personally I don’t really care if it’s not the most efficient way to fuel, it does the job. On 90 min SS rides I’ll happily chew through half to 2/3 of a loaf.

3 Likes

I love malt loaf as well - but to eat that much on a 90min ride must mean you’re eating almost constantly … it takes me about 5 mins to chew down a single slice :grinning:

1 Like

image `

10 Likes

Back in the 90s as a junior we bought cheap no name cola, left it out overnight to go flat, and used it slightly watered down with a half pinch of salt (sodium) and half a pick of lo salt (potassium). Cheap and it worked. On long rides we took a ham or a jam sandwich as well. :man_shrugging:t2:

4 Likes

The Soreen banana bars are great ride food too. Very cheap, very convenient and less farty than the real stuff. Not as tasty, but I can still happily munch down half a dozen in a long ride. I keep some next to me on the trainer too for long workouts.

1 Like

If you must have solid food I’d reckon white bread sandwiches with a spread of choice (vegemite for me) or some home brand fruit cake, sliced with a bit of butter to make it stick together/easier to swallow.

But on the trainer I usually eat jelly snakes (the big ones - killer pythons) and drink malto in water.

i’m not sure i entirely understand the point of this thread, unless it’s just an academic exercise. Does it really matter if it’s THE cheapest as long as it’s . . . cheap enough?

if you’re talking about eating such vast quantities that the amrginal differences in cheapness start to be meaningful, i might suggest you give yourself a break and just pick the thing that you like the best (or a variety of things that you like). You can more than make up the small differences through other lifestyle choices.

“Cheapest” as in “many items that are very cheap” not “the one item that is literally the lowest price”.

It turns out the energy cookies from the grocery store might have been cheaper gram per gram than bulk figs and dates…

1 Like

they also might be easier to digest also when you’re getting up to challenging quantities.

like imagine just slamming a dirty kanza’s worth of dried fruit, definitely seems uhhh “risky”

1 Like